Hangi Şair Milletvekilliği Yapmamıştır?

baboli

Yeni üye
Katılım
1 Ağu 2020
Mesajlar
88
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
cok uzak
Şairlik ve Milletvekilliği

Şairlik tek başına bir meslek olsa da çoğu zaman şairler başka bir meslek grubunda da yer almıştır. Bilindiği üzere hem şairlik yapan hem de başka meslek gruplarında yer alan birçok şair örneği vardır. Farklı meslekler icra ederken beraberinde başka işleri de oldukça rahat bir şekilde sürdürebilirler. Şairler ilgi alanları ve dünya görüşleri doğrultusunda farklı mesleklere de çoğu zaman yönelmiştir. Edebiyatın beraberinde siyasetle de yakından ilgilenen şairler olmuştur. Edebiyat alanında genel kültür anlamında ele alabileceğimiz bir bilgi olarak, geçmiş dönem şairlerine bakıldığında bunun örneklerinden biri de, aynı zamanda milletvekilliği yapan birçok şair görmek mümkündür.

Hangi Şair Milletvekilliği Yapmamıştır?

Türk edebiyatında Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin önemli şairlerinden biri olan ve ünlü Otuz Beş Yaş şiiri ile tanılan Cahit Sıtkı Tarancı milletvekilliği yapmamıştır. Asıl adı Hüseyin Cahit Tarancı olan 4 Ekim 1910 Diyarbakır doğumlu şair ilkokul öğrenimini Diyarbakır'da tamamlamış daha sonra İstanbul Kadıköy'deki Fransız Saint-Joseph Fransız Lisesi ile Galatasaray Lisesinde de orta öğrenimini tamamlamıştır. 1936 yıllarının sonunda girdiği bir sınav ile memuriyete adım atmıştır. Memurluk yaptığı dönemde de yazı hayatına devam eden Cahit Sıtkı Tarancı bu mesleğini yalnızca bir sene sürdürmüş ve istifa edip memuriyet hayatına son vermiştir. Hayatının bir döneminde de 1944 yılında Anadolu Ajansı'nda çevirmenlik yapmış ancak hiçbir zaman milletvekilliği yapmamıştır.

Milletvekilliği Yapan Şairler

Yahya Kemal Beyatlı


Türkçülük akımının önderi olarak tanıdığımız ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı şairlik hayatının yanı sıra 1923 senesinde Urfa'dan milletvekilliği yapmıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel

Hecenin beş şairinden biri olarak tanıdığımız Faruk Nafiz Çamlıbel öğrenim hayatından sonra gazeteciliğe adım atmıştır. Daha sonraki dönemlerde edebiyat öğretmenliği yapmış ve mecliste de İstanbul milletvekili olarak yer almıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ünlü ve başarılı romanlarıyla tanınan aynı zamanda edebiyatımızın ölümsüz çınarı olarak anılan Ahmet Hamdi Tanpınar da edebiyat kimliğinin yanı sıra 1942 yılında Maraş vekili olarak milletvekilliği yapmıştır.

Halide Edip Adıvar

Edebiyatımızın önemli kadın isimlerinden biri olan Halide Edip Adıvar da edebiyat kimliği ile birlikte milletvekilliği olarak görev yapmıştır. Hayatının bir döneminde öğretmenlik mesleğini yapmış daha sonrasında ise meslek hayatına müfettişlik yaparak yön vermiştir. Aynı zamanda bir dönem İstanbul Üniversitesi'nde profesörlük yapmıştır. 1950 ile 1954 yılları arasında ise İzmir milletvekilliği yapmıştır.

Erdem Beyazıt

Şair Beyazıt bir dönem edebiyat öğretmenliği yapmış daha sonrasında ise 1987 yılında Maraş milletvekili olarak mecliste görev almıştır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kurtuluş Savaşı yıllarını eserlerinde önemle işleyen Milli Edebiyat Dönemi önemli isimlerinden biridir. Farklı alanlarda (edebiyat, felsefe) öğretmenlik yapmıştır. 1942 senesinde Mardin, Manisa milletvekili olarak mecliste yer almıştır.

Arif Nihat Asya

Bayrak Şairi olarak bilinen Arif Nihyat Asya uzun seneler öğretmenlik yapmıştır. 1950'de ise Seyhan milletvekili olarak mecliste görev almıştır.
 
Üst